Malta - ką būtina žinoti prieš vykstant į Maltą

Pusiaukelėje tarp Tuniso (290 km) ir Sicilijos (93 km) esanti, žemėlapyje vos įžiūrima, tačiau gyvai itin didinga Maltos valstybė – Viduržemio jūros perlas, unikalus savo turtinga istorija ir gamta. Šių dviejų polių dėka Malta šiandien turi ką pasiūlyti tiek aktyvaus sporto gerbėjams, tiek saulės ir jūros ištroškusiems, tiek tam tikra prasme laiko nuovoką siekiantiems prarasti poilsiautojams.
Malta – nedidelė, bet tankiai apgyvendinta Viduržemio jūros sala, kurios plotas siekia vos 316 km², o gyventojų skaičius viršija 500 tūkst. Tai viena iš tankiausiai apgyvendintų valstybių Europoje, kurioje gyvena apie 1 600 žmonių viename kvadratiniame kilometre. Dėl mažo ploto ir ribotų išteklių, gyventojų tankumas daro įtaką infrastruktūrai ir nekilnojamojo turto kainoms.
Maltos istorija ir kultūra
Trumpai labai sudėtinga papasakoti ilgą ir itin kontrastingą Maltos valstybės istoriją, kuri tęsiasi jau bene 7000 metų. Saloje vieni po kitų savo valdžią diktavo finikiečiai, graikai, romėnai, arabai, kastilai, Šv. Jono Jeruzaliečio riteriai, o taip pat prancūzai ir britai. Ne keista, jog Maltoje iki šios dienos juntamas didelis gausybės tautų palikimas architektūriniu, kalbiniu, tautiniu ir kitais atžvilgiais.
Malta ilgą laiką buvo strateginė Viduržemio jūros valstybė, dėl kurios varžėsi įvairios imperijos. 1814 m. Malta tapo oficialia Didžiosios Britanijos kolonija ir išliko britų valdžioje iki 1964 m., kai paskelbė nepriklausomybę. 1974 m. šalis tapo respublika, o 2004 m. prisijungė prie Europos Sąjungos.
Maltoje egzistuoja dvi valstybinės kalbos – anglų ir maltiečių. Pastaroji – arabų, italų, siciliečių bei anglų kalbų junginys. Iš tiesų, itin marga, įdomi ir unikali kalba, kuria pasaulyje kalba šiek tiek daugiau negu 400 000 maltiečių. Anglų kalba išliko plačiai naudojama dėl britų kolonijinio palikimo, todėl Malta yra viena iš kelių Europos šalių, kuriose oficialiai vartojama anglų kalba.
Maltos salos ir lankytinos vietos
Maltoje gausu įvairių paplūdimių: tiek uolėtų, tiek nuklotų smėliu, patinkantį tikrai rasite
Nepaisant to, kad Maltos sala - šalies kultūrininis, administracinis ir komercinis centras, iš vietinių lūpų ne kartą ir su pasididžiavimu galima išgirsti kvietimą aplankyti antrą pagal dydį Gozo salą.
Ramesnis gyvenimo būdas, žalesnis kraštovaizdis nei Maltos saloje, įspūdingos panoramos, kurių tolumoje – bekraštė jūra. Anksčiau Gozo salą dar garsino ir natūraliai susiformavusi arka, pavadinimu Žydrasis langas (angl. Azure Window), siekusi bene 50 metrų, tačiau 2017 – aisiais Malta neteko šio įspūdingo gamtos monumento, arka susmuko per audrą.
Taip atrodė Žydrasis langas Gozo saloje, sugriuvęs 2017 –aisiais audros metu
Mažiausia iš trijų – Komino sala – 3,5 kvadratinius kilometrus užimantis rojaus kampelis Viduržemio jūroje ne tik dėl neapsakomo žydrumo lagūnos, tačiau ir dėl beveik neegzistuojančios civilizacijos joje: sala iš esmės yra negyvenama, joje tėra vienas viešbutis, o automobilių eismas saloje neegzistuoja.
Populiariausios lankytinos vietos Maltoje
Vienas netikėčiausių faktų apie Maltą yra skaičius bažnyčių, koplyčių ir katedrų, puošiančių kiekvieną salos kaimelį. Jų Maltoje suskaičiuojama net 359: 313 pačioje Maltos saloje ir dar 46 Gozo saloje. Šv. Jono katedra Maltos sostinėje Valetoje – vienas įspūdingiausių puošniosios Baroko architektūros statinių pavyzdžių Europoje. Viešint Maltoje vertėtų aplankyti ir kupolo dydžiu lygių neturinčią Mergelės Marijos bažnyčią Mostoje, Šv. Pauliaus katedrą Mdinoje bei elegantišką Citadelės katedrą Viktorijoje, Gozo saloje.
Taip atrodo Citadelės katedra Viktorijoje, Gozo saloje
Ne kur kitur, o Maltoje galima išvysti ir seniausias pasaulyje laisvai stovinčias struktūras – megalito šventyklas. Tokios šventyklos Maltoje yra septynios: dvi Džgantija šventyklos Gozo saloje ir Hadžar Ymo, Mnaidra, Ta Hadžrato, Skorba ir Taršyno šventyklos Maltos saloje. Nepaisant panašios struktūros, šventyklos skiriasi savo forma ir dekoracijomis, atskleidžiančiomis atskirus individo vystymosi etapus, naudotas technikas ir bendravimo principus. Ką jau kalbėti apie itin kruopščiai parinktas šventyklų stovėjimo vietas, kurių dėka apsilankymas tampa nepamirštama patirtimi. Didžioji dalis šventyklų (t.y. garsiausios, visos prieš tai išvardintos šventyklos) yra įtrauktos ir į UNESCO paveldo sąrašą, tačiau tokių šventyklų Maltoje yra ir daugiau, jos nepriklauso UNESCO pasaulio paveldui.
Megalitinė Hadžar Ymo šventykla Maltoje
Maltos sostinė Valeta ir Hal Saflynio požemis taip patpriklauso UNESCO paveldo sąrašui. Hal Saflynio požemis (malt. Ħal Saflieni Hypogeum) – Paolos mieste (Malta) esantis požeminis nekropolis, vienintelė pasaulyje priešistorės požeminė šventykla. Per dieną į vidų įleidžiama ne daugiau 80 turistų. Požemis buvo atsitiktinai rastas 1902 m. statybininkų. Kitas paveldo objektas – Valeta – Maltos sostinė ir pagrindinis uostamiestis. Visas miestas yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Išsidėsčiusi Maltos salos šiaurės rytiniame krante, prie Viduržemio jūros, uolėtoje vietovėje. Abipus uolų yra uostai. Skirkite laiko pasivaikščioti po sostinę - tai didingą istoriją turintis miestas, apjuostas įtvirtinimais, pastatytais XVI a. Pagrindinis miesto unikalumas yra pilkai geltoni pastatai iš kalkakmenio, suteikiantys miestui vientisą spalvą. Valeta buvo viena pirmųjų vietų, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Viešėdami sostinėje aplankykite Šv. Jono katedrą, išsikiriančią barokišku stiliumi ir puošybos elementais, marmuro grindimis, po kuriomis palaidota beveik 400 karių. Taip pat verta užsukti į Aukštutinius Barakka sodus, iš kurių atsiveria puiki panorama į Didįjį uostą.
Maltos sostinė Valeta ir kiti didieji miestai
Ant vienos aukščiausių Maltos salos kalvų stovi gynybine siena aptvertas Mdinos miestas, neretai vadinamas tyliuoju dėl itin ramių naktų jame. Be to, Mdina – vienas iš nedaugelio Europos senovinių miestų, apsuptų siena, o kartu ir seniausias Maltos miestas bei pirmoji salos sostinė.
XVI a pradžioje Maltos sostinė perkelta į Valetą – istorinių paminklų gausa pripildytą uostamiestį salos rytuose. Mdinos miestelis vadinamas brangakmeniu Maltos karūnoje – tai ne tik senoji Maltos sostinė, bet ir įtvirtintas Viduramžių miestas, į kurį galima patekti pro vienus iš trijų vartų. Stulbinanti architektūra ir istorija, menanti 4 tūkst. metų prieš Kristų tiesiog gniaužia kvapą ir atskleidžia miesto savitumą. Lankantis Mdinoje vertėtų pamatyti baroko stiliumi pastatytą Šv. Povilo katedrą ir tiesiog pasivaikščioti po miestą bei pasigrožėti jo architektūra.
Be Mdinos ir Valetos, Malta turi daugybę kitų miestų ir gyvenviečių, kurios vertos dėmesio. Pavyzdžiui, Sliema - modernus prekybos ir verslo centras, garsėjantis savo pajūrio promenada, restoranais ir parduotuvėmis. Tai viena gyviausių vietų saloje, populiari tiek tarp turistų, tiek tarp vietinių gyventojų. St. Julian’s, esantis netoliese, žinomas dėl savo naktinio gyvenimo ir garsiojo Pačevilio rajono, kuriame verda vakarėliai iki ryto.
Kiti įdomūs miesteliai – Marsašlokas ir Rabat. Marsašlokas – tradicinis žvejų kaimelis, garsėjantis ryškiaspalvėmis luzzu valtimis ir savaitgalio jūrų gėrybių turgumi. Rabat yra glaudžiai susijęs su Mdina ir garsėja Šv. Pauliaus katakombomis bei senovinėmis uolomis iškaltomis bažnyčiomis.
Maltos miestai yra unikalūs, nes kiekvienas jų atskleidžia skirtingą salos istorijos ir kultūros dalį – nuo viduramžių atmosferos iki modernaus kurortinio gyvenimo.
Vaizdas iš Maltos sostinės Valetos miesto
Maltos eismas ir transportas
Viešasis transportas Maltoje yra gerai išvystytas, o pagrindinė susisiekimo priemonė – autobusai, kursuojantys tarp visų svarbiausių salos miestų ir kurortų. Tačiau autobusai dažnai būna perpildyti, ypač turistinio sezono metu, todėl kelionės gali užtrukti ilgiau nei tikėtasi. Automobilių nuoma yra populiarus pasirinkimas, suteikiantis daugiau laisvės tyrinėti atokesnes vietas, tačiau reikia būti pasiruošus vairuoti siaurais ir vingiuotais keliais.
Automobilių eismas Maltoje vyksta kaire kelio puse. Tai svarbus faktas, kurį reikia atsiminti, o ypač – einant per gatvę ar patiems sėdant už vairo.
Jei nesate tikri dėl vairavimo sąlygų, geras pasirinkimas yra naudotis taksi paslaugomis arba dalinimosi automobiliais programėlėmis, kurios yra patogios ir lengvai pasiekiamos Maltoje.
Maltos ekonomika ir pragyvenimo lygis
Šiuo metu Maltą iš naujo atranda vis daugiau turistų iš viso pasaulio. Iš turizmo gautos lėšos sparčiai padeda augti šalies ekonomikai. Kadangi Maltą skalauja Viduržemio jūros vanduo, tą išnaudodami vietiniai gyventojai atrado naują verslo sritį. Norint persikelti iš vieno kranto į kitą - reikia vandens transporto, todėl gyventojai pradėjo gausiai statyti laivelius, valteles ir jomis gabenti turistus, taip užsidirbdami pinigų.
Didelė vandens transporto ir pramogų paklausa Maltoje
Be turizmo ir laivų statybos, svarbią Maltos ekonomikos dalį sudaro iGaming sektorius – internetinių lošimų ir kazino pramonė. Malta yra viena pirmaujančių šalių šioje srityje, nes čia veikia daug tarptautinių lošimų bendrovių, kurios naudojasi palankia teisine ir mokesčių aplinka.
Gyvenimo išlaidos Maltoje, palyginti su Lietuva, yra aukštesnės, ypač būsto nuomos kainos. Valetoje ir turistiniuose kurortuose už buto nuomą teks mokėti gerokai brangiau nei Vilniuje ar Kaune. Maisto kainos parduotuvėse yra panašios į Lietuvoje esančias, tačiau importuoti produktai, ypač pieno produktai ir mėsa, kainuoja brangiau. Restoranų ir pramogų kainos taip pat aukštesnės nei Lietuvoje, ypač turistinėse vietovėse. Viešasis transportas Maltoje yra pigesnis nei Lietuvoje, nes siūlomos nebrangios mėnesinės kortelės, o šildymo išlaidos yra minimalios dėl šilto klimato.
Maltos oficiali valiuta yra euras. Kaip ir Lietuvoje, čia galima atsiskaityti mokėjimo kortelėmis beveik visur, bankomatai lengvai prieinami, o bankų sistema yra moderni ir patikima. Tačiau kai kurios paslaugos, pavyzdžiui, sveikatos draudimas ir kuras automobiliams, Maltoje gali kainuoti brangiau nei Lietuvoje. Be to, dėl salos dydžio ir ribotų gamtinių išteklių kai kurie produktai, ypač buitinė technika ir elektronika, čia parduodami už didesnes kainas nei Lietuvoje. Nepaisant to, Maltos darbo rinka yra palanki užsieniečiams, o dėl palankios mokesčių sistemos ji yra patraukli verslo kūrimui.
Maltos gamta ir paplūdimiai
Savitumo Maltai suteikia ir uolėtos pakrantės, ramios įlankos, smėlėti paplūdimiai bei skaidri jūra. Jų dėka salose išvystytos povandeninio nardymo, laipiojimo uolomis, buriavimo, kaitavimo, parasparnių sporto ir kitos pramogos. Taip pat, itin patartina leistis į gido vedamą žygį pėsčiomis po mažiau apgyvendintas Maltos vietas, nes tik tokiu būdu įmanoma pažinti tikrąjį Maltos gamtos grožį. Gražiausi Maltos paplūdimiai: Paradise Bay, Golden Bay, Mellieha Bay, Armier Bay and Ghajn Tuffiejha Bay.
Nors Maltoje nėra labai daug įspūdingo grožio paplūdimių, kaip kitose populiariose pietų šalyse, bet yra keletas paplūdimių ne tik su uolėtomis, bet ir smėlio pakrantėmis. Vienas iš didžiausių ir gražiausių pajūrių yra Mellieha Bay Maltoje. Pliaže galėsite nebrangiai išsinuomoti skėčius nuo saulės bei gultus. Pakrantėje rasite barų, lauko kavinių, tad galėsite užkąsti bei atsigaivinti nuo kaitrios saulės. Paplūdimys ypač populiarus tarp šeimų su vaikais, kadangi jūra yra visai negili. Pliaže surasite daug vandens pramogų, tokių kaip: vandens aitvarai, čiuožinėjimas vandens slidėmis, burlentės, plaukiojimas kanojomis ir dar daug kitų.
Be smėlio paplūdimių, Maltos uolėtos pakrantės taip pat traukia keliautojus dėl kvapą gniaužiančių vaizdų ir nuostabių lagūnų. Mėlynoji Lagūna esanti Comino saloje, yra viena iš gražiausių vietų Maltoje, kur galima mėgautis krištolo skaidrumo vandeniu ir neįtikėtinu povandeniniu pasauliu. Tai viena populiariausių vietų nardymui bei paviršiniam plaukiojimui su kauke. Šv. Petro baseinas yra kita įspūdinga vieta, ypač mėgstama tų, kurie nori šokinėti į vandenį nuo uolų ir mėgautis natūraliomis jūros baseino bangomis. Šios vietos suteikia unikalią patirtį tiems, kurie ieško nuotykių bei aktyvaus poilsio gamtoje.
Naktinis gyvenimas Maltoje
Po dienos paplūdimyje ar laipiojimo uolimis svarbu nepamiršti, kad Malta – ir kurortas, pasižymintis energingu naktiniu gyvenimu. Kone ant jūros kranto įsikūręs Šv. Juliano miestelio rajonas Pačevilis – vienas didžiausių vakarėlių traukos centrų Maltos saloje, kuriame muzika netyla iki pat saulei patekant. Įdomiausia tai, kad antroje pagal saugumą pasaulyje Maltoje nėra ko nerimauti ir linksmintis kiek širdis geidžia.
Be naktinių klubų ir barų, Malta siūlo ir kitų pramogų. Popeye Village, esantis Anchor Bay įlankoje, yra puiki vieta šeimoms ir kino mėgėjams, kur galima aplankyti autentišką filmų dekoraciją. Splash & Fun Water Park siūlo vandens pramogas tiek vaikams, tiek suaugusiems.
Maltoje vyksta daugybė kultūrinių renginių ir festivalių. Isle of MTV – didžiausias muzikos festivalis, kasmet suburiantis garsiausius pasaulio atlikėjus. Taip pat verta aplankyti tradicinius Maltos fejerverkų festivalį, vykstantį Valetoje, bei Notte Bianca, kai sostinė atgyja su įvairiais koncertais ir meninėmis instaliacijomis.
DUK (Dažniausiai užduodami klausimai)
1.
Kokia Maltos istorija ir kam ji priklausė?
Malta turi daugiau nei 7000 metų istoriją. Ją valdė finikiečiai, graikai, romėnai, arabai, normanai, kastiliečiai, Šv. Jono riteriai, prancūzai ir britai. 1964 m. Malta tapo nepriklausoma, 1974 m. – respublika, o 2004 m. įstojo į ES.
2.
Kaip nuvykti į Maltą ir kokie yra pagrindiniai oro uostai?
Į Maltą patogiausia skristi lėktuvu. Pagrindinis oro uostas – Maltos tarptautinis oro uostas (MLA), esantis netoli Valetos. Taip pat galima keltu atvykti iš Sicilijos
3.
Ar Maltoje brangu gyventi ir keliauti?
Maltoje kainos vidutinės. Viešasis transportas pigus, tačiau nakvynė ir restoranai turistinėse vietose gali būti brangūs. Automobilių nuoma ir taksi kainuoja daugiau nei viešasis transportas.
4.
Kokia yra oficiali Maltos kalba?
Maltoje yra dvi oficialios kalbos – maltiečių ir anglų. Maltiečių kalba turi arabų, italų ir siciliečių įtakų, o anglų kalba plačiai vartojama kasdienybėje.
5.
Ar Maltoje saugu keliauti vienam?
Taip, Malta yra saugi šalis keliautojams. Nusikalstamumo lygis žemas, o vietiniai gyventojai draugiški. Reikia laikytis įprastų saugumo priemonių, ypač turistinėse vietose
6.
Kokios yra Maltos klimato sąlygos ir geriausias laikas kelionei?
Maltoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas – karštos vasaros ir švelnios žiemos. Geriausias laikas keliauti – nuo balandžio iki spalio, kai oras maloniai šiltas, o lietaus beveik nėra.