Turkijos maistas - nacionaliniai Turkijos patiekalai, kurių privalote paragauti
Turkijos virtuvė - tai įvairių skonių ir kulinarinių technikų derinys, kuris formavosi šimtmečius, veikiamas turtingos istorijos ir įvairių kultūrų, kirtusių šiuolaikinės Turkijos žemes. Osmanų imperijos įtaka prisidėjo prie unikalios, ryškios ir gardžios virtuvės, kuri dabar mėgstama ir liaupsinama visame pasaulyje. Šiame tinklaraščio įraše leisimės į kelionę po turkų virtuvės istoriją ir skonius, tyrinėdami burnoje tirpstančius patiekalus.
Turkijos Virtuvės Istorija
Turkijos virtuvės ištakos siekia Vidurio Azijoje gyvenusias klajoklių tiurkų gentis. Šios gentys atsivežė savo maisto gaminimo būdus ir ingredientus, kurie padėjo pagrindą šiuolaikinei turkų virtuvei. Turkams apsigyvenus Anatolijoje ir išsiplėtus Osmanų imperijai, jie susipažino su kitomis kulinarinėmis tradicijomis, pavyzdžiui, persų, graikų ir arabų. Ši skonių ir technikų sintezė padėjo sukurti sudėtingą ir nuostabią turkų virtuvę, kurią pažįstame šiandien.
Osmanų imperija, kuri apėmė tris žemynus ir gyvavo daugiau nei šešis šimtmečius, padarė didžiulę įtaką turkų virtuvei. Stambule esančių Topkapi rūmų imperatoriškoji virtuvė buvo kulinarinių naujovių epicentras, kur virėjai eksperimentavo su naujais ingredientais, patiekalais ir technologijomis. Dėl imperijos turtingumo buvo galima įsigyti įvairių prieskonių, vaisių ir daržovių, kurių daugelis tapo pagrindiniais turkų virtuvės patiekalais. Taip pat Osmanų imperijos rafinuota rūmų virtuvė pasiekė ir plačiosios visuomenės sluoksnius, praturtindama kasdienį maistą.
Turkijos geografinė padėtis ir klimatas lėmė regioninius virtuvės skirtumus. Pavyzdžiui, Juodosios jūros regionas garsėja jūros gėrybėmis ir kukurūzų patiekalais, o pietryčių regionas dėl Artimųjų Rytų kaimynystės pasižymi aštrių ir kvapnių skonių gausa. Egėjo ir Viduržemio jūros regionams būdinga graikų virtuvės įtaka, tad juose naudojamas alyvuogių aliejus, šviežios žolelės ir daržovės, dėl to patiekalai yra lengvesni ir sveikesni.
Populiariausi Turkijos Patiekalai
Kebabas
Turkai sukūrė daugybę šio mėsos patiekalo variantų. Štai keletas populiariausių:
- Doner kebabas. Pirmiausia mėsa kepama ant ugnies, o tada plonai supjaustoma griežinėliais. Tada griežinėliai apvyniojami svogūnais, kubeliais supjaustytais pomidorais ir salotų lapais. Viskas gausiai pagardinama prieskoniais, užpilama padažu ir suvyniojama į lavašo duoną.
- Adana kebabas. Malta mėsa kepama ant grotelių ir patiekiama su kubeliais supjaustytomis daržovėmis, virtais ryžiais, sauja žolelių ir lavašo duona.
- Iskander kebabas. Plonai ant grotelių keptos mėsos griežinėliai derinami su šviežių daržovių griežinėliais ir sauja žolelių. Patiekalas patiekiamas su lavašo duona ir gardžiu jogurto ir pomidorų padažu.
Dolma ir Sarma
Galima sakyti, kad šis patiekalas yra šalies vizitinė kortelė. Jis panašus į tradicinius įdarytus kopūstų suktinukus ir graikišką sarmą. Į vynuogių lapus suvyniojamos įvairios daržovės ir virti ryžiai. Taip pat, dažnai pasitaiko variacijos su mėsa – jautiena arba aviena.
Meze (užkandžiai)
- Humusas. Savo konsistencija panašus į paštetą, humusas gaminamas iš tokių ingredientų kaip avinžirniai ir tahini pasta, gaunama iš sezamo sėklų. Jis gausiai apšlakstomas alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis ir papuošiamas keliomis skiltelėmis česnako. Humusas paprastai patiekiamas kaip šaltas patiekalas.
- Haydari. Šis užkandis primena tirštą padažą, pagamintą iš baltojo sūrio, jogurto ir alyvuogių aliejaus. Jis pagardinamas keliomis skiltelėmis česnako, graikiniais riešutais ir mėtų lapeliais. Haydari tinka su šviežia duona arba kaip padažas prie mėsos ir daržovių patiekalų.
- Acili Ezme. Šis padažas gaminamas iš kelių skiltelių česnako, pomidorų, paprikų, citrinų sulčių, svogūnų ir pomidorų pastos. Jis yra aštraus skonio ir dažnai naudojamas kaip duonos užtepėlė arba mėsos padažas.
Baklava
Baklava laikoma populiariausiu vietiniu desertu, gaminamu iš plonų filo tešlos sluoksnių. Kiekvienas išdžiūvęs lakštas kruopščiai mirkomas skysto medaus sirupe ir gausiai apibarstomas įvairiais riešutais. Baklava prekiaujama ant kiekvieno kampo, tačiau šviežiausios baklavos galima rasti konditerijos parduotuvėse, kur ji parduodama skaičiuojant svorį.
Turkijos Nacionaliniai Valgiai
- Lęšių sriuba. Lęšiai užima ypatingą vietą turkų širdyse. Jie naudojami kaip pagrindinis nacionalinės sriubos, tapusios firminiu šalies patiekalu, ingredientas. Sriubą galima gardinti morkomis, bulvėmis ir svogūnais. Ji gausiai paskaninama raudonaisiais pipirais, o pabaigoje lengvai apšlakstoma citrinos sultimis.
- Sifa corbasi. Ši sriuba dažnai vadinama gydomuoju eliksyru. Ji dažnai vartojama šaltuoju metų laiku, siekiant išvengti ligų arba tiesiog sušilti. Pagrindinės çorba sudedamosios dalys yra raudonieji svogūnai, morkos, žali salierų stiebai, lęšiai, šviežios petražolės ir malti juodieji bei raudonieji pipirai.
- Gozleme. Tai plonas pyragas iš fillo tešlos, įdarytas tokiais ingredientais kaip varškė, sūris, malta mėsa ar bulvės. Tada jis kepamas ant keptuvės, pateptos aliejumi. Jis puikiai dera su salotų lapais ir šviežiomis daržovėmis.
Turkijos Desertai ir Gėrimai
- Lokum. Šis saldus skanėstas, gaminamas iš cukraus sirupo, atsirado prieš porą šimtmečių. Tuo metu sultono rūmų virėjai kūrė naują desertą su rožiniais žiedlapiais. Taip gimė lokum. Šiuolaikiniai konditeriai į jį prideda įvairių riešutų ir kokoso drožlių. 1 kg šio turkiško skanėsto kainuoja 8-11 eurų.
- Turkiška kava. Ji ruošiama cezvėje (turkiškame kavinuke) ir patiekiama mažuose puodeliuose. Po to įprasta išgerti stiklinę šalto vandens, kad gomurys apsivalytų nuo kartumo.
- Arbata. Kvapni ir stipri arbata yra tarsi mantra vietos gyventojams - jie ją geria labai dažnai. Jie pripažįsta tik savo gamybos arbatas. Juodajai arbatai virti naudojamas specialus dviejų pakopų arbatinukas. Viršutiniame skyriuje laikomi arbatos lapeliai, o į apatinį skyrių pilamas karštas vanduo. Arbatinukas pastatomas ant viryklės maždaug pusvalandžiui. Karšta užplikyta arbata išpilstoma į mažas tulpės formos stiklines. Įdomu tai, kad turkas gali lengvai išgerti mažiausiai 5 puodelius šio gaivinančio gėrimo iš karto.
- Ayran. Šis jogurto pagrindo gėrimas paprastai geriamas per pietus ir vakarienę. Jis gaminamas į jogurtą palaipsniui įpilant vandens ir druskos. Vietiniai gyventojai labiausiai mėgsta šį gėrimą su putų sluoksniu ant viršaus.
Turkijos Prieskoniai ir Ingredientai
- Raudonųjų pipirų dribsniai (Kirmizi Biber). Natūralūs skausmą malšinantys ir imunitetą stiprinantys raudonųjų pipirų dribsniai arba, kaip jie vadinami Turkijoje, „kirmizi biber“ suteikia puikų skonį daugeliui patiekalų.
- Turkiški lauro lapai (Defne). Daugelis virėjų turkiškus lauro lapus laiko geriausiais lauro lapais. Jų skonis yra sudėtingesnis ir subtilesnis nei mums įprastų laurų.
- Laukiniai čiobreliai (Kekik). Čiobreliai yra viena iš pagrindinių Turkijos virtuvėje naudojamų žolelių.
DUK (Dažniausiai užduodami klausimai)
1. Kokie yra populiariausi Turkijos patiekalai?
Populiariausiais patiekalais Turkijoje yra laikomi skirtingų rūšių kebabai, dolma, sarma, kofta, meze lėkštės bei baklava.
2. Kokie prieskoniai naudojami Turkijos virtuvėje?
Turkijos virtuvėje dažniausiai naudojami prieskoniai yra juodi pipirai, krapai, petražolės, šafranas, ciberžolė, mėtos, cinamonas, česnakas ir kmynai.
3. Kokie yra tradiciniai Turkijos desertai?
Tradicinis Turkijos desertas yra baklava, tačiau lygiai taip pat populiarūs yra lokum, knafeh, lokma, sutlac ir chalva.
4. Kas yra meze ir kaip jie patiekiami?
Meze yra mažų užkandžių ar patiekalų rinkinys, valgomas kaip aperityvas ar lengvas maistas. Įvairiuose regionuose jų sudėtis skiriasi, tačiau koncepcija - pasimėgauti mentele su gardžiomis gėrybėmis - išlieka ta pati. Įprastai į meze įeina užtepėlės, pavyzdžiui, humusas, jogurtas ir baba ganoush. Taip pat, kepti sūrūs avinžirniai, marinuoti agurkai, riebus baltas sūris, dolma.
5. Kaip paruošti turkišką kavą?
Turkiška kava ruošiama ilgame virdulyje, paprastai pagamintame iš vario arba žalvario, vadinamame cezve. Jei norite pasigaminti turkišką kavą savarankiškai, į specialų virdulį įpilkite vieną puodelį vandens, įberkite ¾ valgomojo šaukšto kavos tirščių ir, jei norite, iki 1 arbatinio šaukštelio cukraus. Ją galima gerti saldintą arba nesaldintą.
6. Kokie yra Turkijos nacionaliniai valgiai?
Nacionaliniai Turkijos valgiai yra lęšių sriuba, gozleme, Sifa corbasi, kofta, kebabai, lokum, baklava.
Simona yra kelionių ekspertė su daugiau nei 8 metų profesine patirtimi kelionių srityje ir dar daugiau metų nuolatinių kelionių. Ji yra aplankiusi didžiąją dalį Europos šalių, sukaupusi vertingų įžvalgų ir patarimų kiekvienam keliautojui. Simonos gilus žinių bagažas ir aistra atrasti naujas kultūras bei vietas atsispindi ir jos straipsniuose.