+370 656 83300

Darbo laikas

  • I-V: 9.00-18.00 val.
  • VI-VII: biuras nedirba

El. paštus tikriname ir į labai svarbius klausimus atsakome ir savaitgaliais.

Perskambinkite man

Parašykite mums

+370 656 83300

Darbo laikas

  • I-V: 9.00-18.00 val.
  • VI-VII: biuras nedirba

El. paštus tikriname ir į labai svarbius klausimus atsakome ir savaitgaliais.

Perskambinkite man

Parašykite mums

Detali kelionių paieška

Turkijos papročiai ir tradicijos - ką būtina žinoti

Turkijos papročiai ir tradicijos - ką būtina žinoti

Turkijoje, žavioje Europos ir Azijos kryžkelėje esančioje šalyje, vyrauja turtinga ir įvairialypė tūkstančius metų gyvuojanti kultūra. Nuo senovinių istorinių vietų iki gyvybingų tradicijų ir gardžios virtuvės - Turkija lankytojams siūlo unikalią ir nepamirštamą patirtį.

Visgi, ši šalis turi savas kultūrines taisykles ir jos gali šokiruoti nepasiruošusius keliautojus. Žinodami Turkijos papročius, etiketą ir socialines normas, galėsite lengvai keliauti po šalį ir maksimaliai mėgautis savo patirtimi.

Turkijos Kultūros Pagrindai

Vienas pirmųjų dalykų, kuriuos pastebėsite apsilankę Turkijoje, yra šiltas žmonių svetingumas ir draugiškumas. Turkai labai didžiuojasi savo papročiais ir tradicijomis bei garsėja dosnumu. Įprasta sveikintis paspaudžiant ranką ir šypsantis, o atsisakyti siūlomos arbatos ar maisto laikoma nemandagumu. Lankantis kieno nors namuose, įprasta atnešti nedidelę dovanėlę kaip padėkos ženklą.

Kitas svarbus turkų kultūros aspektas yra samprata „šeima pirmiausia“. Šeimos santykiai labai vertinami, todėl turkai dažnai pirmenybę teikia laiko praleidimui su artimaisiais. Įprasta matyti daugiavaikes šeimas, susirenkančias valgyti ir kartu linksmintis, o tai tik dar labiau sustiprina tvirtus turkų šeimos ryšius.

Turkijos Religiniai Papročiai

Turkijos kultūroje religija vaidina svarbų vaidmenį, nes dauguma gyventojų yra musulmonai. Nors Turkija yra pasaulietiška šalis, čia svarbu gerbti religines praktikas ir papročius. Lankantis mečetėse abiejų lyčių turistai turi nusiauti batus, o moterys papildomai turėtų užsidengti galvą skarele. Taip pat įprasta maldų metu laikytis tylos ir nefotografuoti.

Turkijoje plačiai švenčiamas islamo šventasis pasninko mėnuo Ramadanas. Jo metu musulmonai nuo saulėtekio iki saulėlydžio nevalgo ir negeria. Svarbu to nepamiršti ir vengti valgyti ar gerti viešose vietose dienos metu iš pagarbos pasninkaujantiems arba rinktis į Turkiją vykti ne Ramadano metu. Žinoma, viešbučiuose turistams jokių apribojimų nėra nepaisant religinio mėnesio, tačiau turėti omeny pasninko datas planuojant kelionę praverčia. 

Turkijos Vestuvių Tradicijos

Turkiškoms vestuvėms paprastai ruošiamasi ištisus mėnesius. Pagal tradicijas atliekami tokie svarbūs žingsniai kaip „isteme“ (tėvų palaiminimo prašymas), „söz“ (pažodžiui - pažadas, žingsnis sužadėtuvių link), sužadėtuvės ir galiausiai vestuvių ceremonija. Vestuvių ceremonijos dažniausiai vyksta pavasarį ir vasarą.

Svarbi dalis yra ir vestuvių dovanų ceremonija. Svečiai savo dovanas, dažniausiai auksines monetas arba pinigus, prisega prie nuotakos suknelės arba jaunikio švarko atlapo ir taip prisideda prie jų laimės. Priėmę dovanas, jaunieji kartu pjauna tortą ir pamaitina vienas kitą - tai paprotys, kuris užtikrina laimingą jų gyvenimą kartu ir rūpinimąsi vienas kitu.

Kasdieniniai Papročiai ir Etiketas

Turkijoje labai vertinamas aprangos kuklumas, ypač konservatyvesnėse vietovėse (maldos namuose, religinėse erdvėse). Nors didesniuose miestuose, pavyzdžiui, Stambule, apranga yra liberalesnė, vis dėlto svarbu gerbti vietos papročius. Moterys turėtų vengti dėvėti apnuoginančius drabužius ir dengti pečius bei kelius, ypač eidamos į religines vietas. Vyrai taip pat turėtų rengtis kukliai, vengti šortų ir marškinėlių be rankovių maldos namuose.  

Verta pažymėti, kad Turkija yra įvairialypė šalis ir aprangos taisyklės gali skirtis priklausomai nuo regiono. Pavyzdžiui, pakrantės vietovėse ir turistų lankomose vietose, pavyzdžiui, Antalijoje ir Bodrume, paplūdimio drabužiai yra priimtini, tačiau vis tiek patartina rengtis santūriau, kai būnate toliau nuo paplūdimio.

Turkijos visuomenėje labai pabrėžiama pagarba vyresniesiems ir autoritetingiems asmenims. Įprasta į vyresnio amžiaus asmenis kreiptis „Hoca“ (mokytojas) arba „Amca“ (dėdė) - tai pagarbos ženklas. Bendraujant su vietiniais gyventojais taip pat svarbu palaikyti akių kontaktą ir nepertraukinėti kitų kalbant.

Turkijos Virtuvės Tradicijos

Turkijos virtuvė - tai nuostabus Osmanų imperijos, Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros regiono palikimo įtakotų skonių mišinys. Kai valgysite Turkijoje, galėsite paragauti įvairiausių patiekalų - nuo kebabų ir mezes iki baklavos ir turkiškos arbatos. Įprasta valgyti šakute ir peiliu, nors kai kuriais tradiciniais patiekalais galima mėgautis rankomis. 

Turkiška arbata, arba cay, yra neatsiejama  kultūros dalis ir ji siūloma svečiams kaip svetingumo simbolis. Kai jums pasiūloma arbatos, mandagu sutikti ir mėgaujantis gėrimu įsitraukti į pokalbį. Jei mėgstate kavą, paragaukite tradicinės turkiškos kavos, kuri pasižymi stiprumu ir skoniu.

Svarbiausios Šventės ir Renginiai

Turkija yra šalis, kurios gyventojai mėgsta švęsti, ir galbūt jums pasiseks pamatyti bent dalį festivalių ir švenčių. Turkijoje visada kažkas vyksta - nuo spalvingo Hidirelezo festivalio gegužę iki energingų dervišų šokių pasirodymų. Būtinai patikrinkite vietos kalendorių ir atitinkamai suplanuokite savo vizitą, kad patirtumėte šių kultūrinių renginių džiaugsmą ir jaudulį.

Viena garsiausių Turkijos švenčių - kasmetinis Tarptautinis Stambulo kino festivalis, vykstantis balandžio mėnesį. Šis renginys sutraukia kino kūrėjus, aktorius ir kino entuziastus iš viso pasaulio, pristatydamas geriausius Turkijos ir tarptautinio kino kūrinius. Dalyvavimas šiame festivalyje - tai unikali galimybė pasinerti į turkų kino pasaulį ir įvertinti jo meninį indėlį.

Turistams Naudingi Patarimai

Kad kuo geriau praleistumėte laiką Turkijoje, pateikiame keletą papildomų patarimų, kaip geriau pažinti Turkijos kultūrą:

  • Išmokite keletą pagrindinių turkiškų frazių: „labas“ (merhaba) ir „ačiū“ (teşekkür ederim).
  • Gerbkite vietos papročius ir tradicijas:  užsidenkite galvą įeidami į religinę vietą bei nusiaukite batus įeidami į kieno nors namus. Laikykitės vietinių papročių ir tradicijų.
  • Derėkitės turguose: čia tai yra įprasta, todėl nebijokite tartis dėl kainų, bet darykite tai pagarbiai.
Simona S.

Simona yra kelionių ekspertė su daugiau nei 8 metų profesine patirtimi kelionių srityje ir dar daugiau metų nuolatinių kelionių. Ji yra aplankiusi didžiąją dalį Europos šalių, sukaupusi vertingų įžvalgų ir patarimų kiekvienam keliautojui. Simonos gilus žinių bagažas ir aistra atrasti naujas kultūras bei vietas atsispindi ir jos straipsniuose.